Ανώτατοι Άρχοντες και Πρωθυπουργοί της Ελλάδας

Απόλυτη Μοναρχία (1833 - 1843)

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
06/02/1833 - 31/05/1835: Τριμελής Αντιβασιλεία (Άρμανσπεργκ, Μάουρερ, Χάιντεκ)
01/06/1835 - 02/09/1843: Όθων
ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
06/01/1833 - 12/10/1833: Σπυρίδων Τρικούπης
12/10/1833 - 31/05/1834: Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος
31/05/1834 - 20/05/1835: Ιωάννης Κωλέττης
20/05/1835 - 02/02/1837: Λουδοβίκος Άρμανσπεργκ
02/02/1837 - 08/12/1837: Ιγνάτιος φον Ρούντχαρτ
08/12/1837 - 10/02/1841: Όθων
10/02/1841 - 10/08/1841: Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος
10/08/1841 - 03/09/1843: Όθων