Πρόεδροι Βουλής, Γερουσίας και Εθνοσυνελεύσεων

Επαναστατική Περίοδος

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΕΩΝ
20/12/1821 - 15/01/1822: Αλέξανδρος ΜαυροκορδάτοςΑλέξανδρος Μαυροκορδάτος
15/01/1822 - 17/03/1823: Δημήτριος ΥψηλάντηςΔημήτριος Υψηλάντης
30/03/1823 - 18/04/1823: Πετρόμπεης ΜαυρομιχάληςΠετρόμπεης Μαυρομιχάλης
26/04/1823 - 22/05/1823: Πετρόμπεης ΜαυρομιχάληςΙωάννης Ορλάνδος
12/07/1823 - 14/07/1823: Αλέξανδρος ΜαυροκορδάτοςΑλέξανδρος Μαυροκορδάτος
11/10/1824 - 16/04/1826: Πανούτσος ΝοταράςΠανούτσος Νοταράς
19/03/1827 - 05/05/1827: Γεώργιος ΣισίνηςΓεώργιος Σισίνης
20/06/1827 - 18/01/1828: Νικόλαος ΡενιέρηςΝικόλαος Ρενιέρης

Γέννηση του Ελληνικού Κράτους

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΕΩΝ
11/07/1829 - 06/08/1929: Γεώργιος ΣισίνηςΓεώργιος Σισίνης
05/12/1831 - 17/03/1832: Δημήτριος Τσαμαδός
11/06/1832 - 20/08/1832: Πανούτσος ΝοταράςΠανούτσος Νοταράς
ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΓΕΡΟΥΣΙΑΣ
12/09/1829 - 15/06/1830: Γεώργιος ΣισίνηςΓεώργιος Σισίνης
15/06/1830 - 05/12/1831: Δημήτριος Τσαμαδός

Συνταγματική Μοναρχία

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΒΟΥΛΗΣ
19/11/1843 - 18/03/1844: Πανούτσος ΝοταράςΠανούτσος Νοταράς
07/09/1844 - 20/12/1844: Νικήτας Σταματελόπουλος (Νικηταράς)Νικήτας Σταματελόπουλος (Νικηταράς)
20/12/1844 - 31/10/1845: Κανέλλος Δεληγιάννης
19/12/1845 - 14/04/1847: Ρήγας Παλαμήδης
02/09/1847 - 10/09/1848: Δημήτριος Καλλιφρονάς
13/11/1848 - 05/10/1849: Δημήτριος Χατζίσκος
21/12/1849 - 27/07/1850: Αντώνιος Γεωργαντάς
20/12/1850 - 30/10/1862: Λάζαρος Γιουρδής
06/11/1852 - 27/10/1853: Ευστράτιος Παρίσης
30/12/1853 - 20/04/1854: Παναγιώτης Βάρβογλης
02/02/1855 - 25/10/1855: Θρασύβουλος Ζαΐμης
09/11/1855 - 27/06/1856: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
28/06/1856 - 28/10/1856: Ιωάννης Ζάρκος
07/12/1856 - 06/06/1857: Αλέξανδρος Κοντόσταυλος
30/10/1857 - 29/04/1958: Δημήτριος Μπουντούρης
23/11/1858 - 29/05/1859: Ανδρέας Αυγερινός
17/12/1859 - 18/05/1860: Ανδρέας Λόντος
30/10/1860 - 16/11/1860: Θρασύβουλος Ζαΐμης
22/03/1861 - 11/08/1861: Ανάργυρος Χατζηαναργύρου
04/10/1861 - 19/03/1862: Φίλων Φίλωνος
10/05/1862 - 11/09/1862: Λεωνίδας Πετιμεζάς
ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΓΕΡΟΥΣΙΑΣ
26/09/1844 - 08/04/1847: Γεώργιος Κουντουριώτης
17/09/1847 - 17/10/1853: Αναγνώστης Δεληγιάννης
23/11/1853 - 11/08/1861: Αναγνώστης Μοναρχίδης

Α’ Βασιλευόμενη Δημοκρατία

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΒΟΥΛΗΣ
17/01/1863 - 20/05/1863: Ζηνόβιος Βάλβης
17/02/1863 - 20/05/1863: Αριστείδης Μωραϊτίνης
20/05/1863 - 19/07/1863: Διομήδης Κυριακός
20/07/1863 - 28/10/1863: Αριστείδης Μωραϊτίνης
28/10/1863 - 11/04/1864: Ιωάννης Μεσσηνέζης
11/04/1864 - 12/08/1864: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
03/08/1864 - 16/11/1864: Ιωάννης Μεσσηνέζης
08/07/1865 - 14/12/1866: Ευθύμιος Κεχαγιάς
14/12/1866 - 25/09/1867: Λυκούργος Κρεστενίτης
25/09/1867 - 21/12/1867: Ιάκωβος Παξιμάδης
24/06/1868 - 18/11/1868: Τριαντάφυλλος Λαζαρέτος
18/11/1868 - 17/03/1869: Δημήτριος Δρόσος
12/07/1869 - 17/12/1870: Δημήτριος Χρηστίδης
17/12/1870 - 25/10/1871: Κωνσταντίνος Λομβάρδος
05/10/1871 - 28/12/1871: Δημήτριος Χατζίσκος
07/06/1872 - 28/11/1872: Σπυρίδων Μήλιος (Σπυρομήλιος)
11/05/1873 - 30/01/1874: Ιωάννης Δεληγιάννης
30/01/1874 - 25/04/1874: Θρασύβουλος Ζαΐμης
14/11/1874 - 03/12/1874: Ιωάννης Ζάρκος
20/03/1875 - 19/05/1875: Στυλιανός Κασιμάτης
09/10/1875 - 15/10/1875: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
04/10/1876 - 18/03/1877: Θρασύβουλος Ζαΐμης
06/05/1877 - 18/10/1878: Ανδρέας Αυγερινός
18/10/1878 - 06/07/1879: Σωτήριος Σωτηρόπουλος
06/07/1879 - 14/07/1879: Νικόλαος Παπαμιχαλόπουλος
29/11/1879 - 10/10/1880: Σωτήριος Σωτηρόπουλος
10/10/1880 - 22/10/1881: Ανδρέας Αυγερινός
26/02/1882 - 04/11/1883: Σπυρίδων Βαλαωρίτης
04/11/1883 - 11/02/1885: Παύλος Καλλιγάς
12/10/1885 - 08/05/1886: Αντώνιος Ρικάκης
08/05/1886 - 05/11/1886: Στέφανος Στεφανόπουλος
22/02/1887 - 17/08/1890: Ανδρέας Αυγερινός
15/12/1890 - 18/02/1891: Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος
15/11/1891 - 12/03/1892: Νικόλαος Γεωργιάδης
08/06/1892 - 20/02/1895: Βασίλειος Βουδούρης
29/05/1895 - 03/11/1897: Αλέξανδρος Ζαΐμης
03/11/1897 - 09/12/1898: Αλέξανδρος Ρώμας
02/04/1899 - 06/11/1900: Νικόλας Τσαμαδός
06/11/1900 - 08/11/1901: Νικόλαος Μπουφίδης
08/11/1901 - 19/09/1902: Θεόδωρος Ρετσίνας
05/02/1903 - 18/06/1903: Δημήτριος Ράλλης
18/06/1903 - 15/12/1903: Νικόλαος Λεωνίδας
15/12/1903 - 12/12/1904: Νικόλαος Χατζίσκος
12/12/1904 - 22/12/1904: Νικόλαος Μπουφίδης
07/04/1905 - 28/11/1905: Αλέξανδρος Ρώμας
28/11/1905 - 18/11/1906: Νικόλαος Μπουφίδης
18/11/1906 - 12/10/1908: Νικόλαος Λεβίδης
12/10/1908 - 24/09/1909: Κωνσταντίνος Κουμουνδούρος
24/09/1909 - 04/02/1910: Αλέξανδρος Ρώμας
04/02/1910 - 01/07/1910: Νικόλαος Τσαμαδός
27/09/1910 - 12/10/1910: Κωνσταντίνος Έσλιν
24/01/1911 - 07/07/1911: Νικόλαος Στράτος
07/07/1911 - 02/10/1912: Ιωάννης Τσιριμώκος
02/10/1912 - 25/10/1915: Κωνσταντίνος Ζαβιτσιάνος
22/01/1916 - 09/06/1916: Μιχαήλ Θεοτόκης
20/07/1917 - 10/09/1920: Θεμιστοκλής Σοφούλης
18/01/1921 - 15/09/1922: Κωνσταντίνος Αργάσαρης - Λομβάρδος
05/01/1924 - 11/01/1924: Ελευθέριος Βενιζέλος

Β’ Ελληνική Δημοκρατία

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΒΟΥΛΗΣ
21/01/1924 - 30/09/1925: Κωνσταντίνος Ρακτιβάν
06/12/1926 - 09/07/1928: Θεμιστοκλής Σοφούλης
19/10/1928 - 03/07/1930: Ιωάννης Τσιριμώκος
17/11/1930 - 24/01/1933: Θεμιστοκλής Σοφούλης
30/03/1933 - 10/10/1935: Χαράλαμπος Βοζίκης
ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΓΕΡΟΥΣΙΑΣ
22/05/1929 - 14/12/1929: Αλέξανδρος Ζαΐμης
18/03/1930 - 19/08/1932: Λεωνίδας Παρασκευόπουλος
04/11/1932 - 01/04/1935: Στυλιανός Γονατάς

Β’ Βασιλευόμενη Δημοκρατία

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΒΟΥΛΗΣ
06/03/1936 - 04/08/1936: Θεμιστοκλής Σοφούλης
14/05/1946 - 30/11/1949: Ιωάννης Θεοτόκης
01/12/1949 - 08/01/1950: Πραξιτέλης Μουτζουρίδης
18/04/1950 – 10/10/1952: Δημήτριος Γόντικας
15/12/1952 - 16/11/1953: Ιωάννης Μακρόπουλος
16/11/1953 - 26/09/1963: Κωνσταντίνος Ροδόπουλος
17/12/1963 - 08/01/1964: Ηλίας Τσιριμώκος
19/03/1964 - 15/07/1965: Γεώργιος Αθανασιάδης - Νόβας
15/11/1965 - 14/04/1967: Δημήτριος Παπασπύρου

Γ’ Ελληνική Δημοκρατία

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΒΟΥΛΗΣ
09/12/1974 - 22/10/1977: Κωνσταντίνος Παπακωνσταντίνου
12/12/1977 - 19/09/1981: Δημήτριος Παπασπύρου
17/11/1981 - 11/05/1989: Ιωάννης Αλευράς
05/07/1989 - 11/09/1993: Αθανάσιος Τσαλδάρης
22/10/1993 - 11/02/2004: Απόστολος Κακλαμάνης
19/03/2004 - 18/08/2007: Άννα Ψαρούδα - Μπενάκη
27/09/2007 - 14/10/2009: Δημήτριος Σιούφας
15/10/2009 - 17/05/2012: Φίλιππος Πετσάλνικος
18/05/2012 - 28/06/2012: Βύρων Πολύδωρας
28/06/2012 - 06/02/2015: Ευάγγελος Μεϊμαράκης
06/02/2015 - 04/10/2015: Ζωή Κωνσταντοπούλου
04/10/2015 - 18/07/2019: Νικόλαος Βούτσης
18/07/2019 – σήμερα Κωνσταντίνος Τασούλας

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ EMAIL ΣΑΣ

Εγγραφείτε στο Newsletter μας για να λαμβάνετε κάθε μέρα στο email σας τα σημαντικότερα άρθρα του «Σαν Σήμερα .gr»


ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΜΕΛΟΥΣ

premium Γίνε συνδρομητής με μόλις 3 € / μήνα, στήριξε τον αγαπημένο σου ιστότοπο
και απόλαυσε premium περιεχόμενο, χωρίς διαφημίσεις!

ΜΑΘΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ