Ανώτατοι Άρχοντες και Πρωθυπουργοί της Ελλάδας

Α’ Βασιλευόμενη Δημοκρατία

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
17/11/1864 - 05/03/1913: Γεώργιος Α'
05/03/1913 - 30/05/1917: Κωνσταντίνος Α'
30/05/1917 - 12/10/1920: Αλέξανδρος Α'
12/10/1920 - 22/11/1920: Παύλος Κουντουριώτης (Αντιβασιλέας)
23/11/1920 - 14/09/1922: Κωνσταντίνος Α'
14/09/1922 - 19/12/1923: Γεώργιος Β'
19/12/1923 - 13/04/1924: Παύλος Κουντουριώτης (Αντιβασιλέας)
ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
17/11/1864 - 02/03/1865: Κωνσταντίνος Κανάρης
02/03/1865 - 20/10/1865: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
20/10/1865 - 03/11/1865: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
03/11/1865 - 06/11/1865: Δημήτριος Βούλγαρης
06/11/1865 - 13/11/1865: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
13/11/1865 - 28/11/1865: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
28/11/1865 - 09/06/1866: Μπενιζέλος Ρούφος
09/06/1866 - 18/12/1866: Δημήτριος Βούλγαρης
18/12/1866 - 20/12/1867: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
20/12/1867 - 25/01/1868: Αριστείδης Μωραϊτίνης
25/01/1868 - 25/01/1869: Δημήτριος Βούλγαρης
25/01/1869 - 07/07/1870: Θρασύβουλος Ζαΐμης
09/07/1870 - 03/12/1870: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
03/12/1870 - 28/10/1871: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
28/10/1871 - 25/12/1871: Θρασύβουλος Ζαΐμης
25/12/1871 - 08/07/1872: Δημήτριος Βούλγαρης
08/07/1872 - 09/02/1874: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
09/02/1874 - 27/04/1875: Δημήτριος Βούλγαρης
27/04/1875 - 15/10/1875: Χαρίλαος Τρικούπης
15/10/1875 - 26/11/1876: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
26/11/1876 - 01/12/1876: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
26/12/1876 - 26/02/1877: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
26/02/1877 - 19/05/1877: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
19/05/1877 - 26/05/1877: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
26/05/1877 - 02/09/1877: Κωνσταντίνος Κανάρης
02/09/1877 - 11/01/1878: Πρωθυπουργεύουν κατά σειρά οι υπουργοί: Χαρίλαος Τρικούπης, Θρασύβουλος Ζαΐμης, Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, Θεόδωρος Δηλιγιάννης και Επαμεινώνδας Δεληγεώργης.
11/01/1878 - 21/10/1878: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
21/10/1878 - 26/10/1878: Χαρίλαος Τρικούπης
26/10/1878 - 10/03/1880: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
10/03/1880 - 13/10/1880: Χαρίλαος Τρικούπης
13/10/1880 - 03/03/1882: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
03/03/1882 - 19/04/1885: Χαρίλαος Τρικούπης
19/04/1885 - 30/04/1886: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
30/04/1886 - 09/05/1886: Δημήτριος Βάλβης
09/05/1886 - 24/10/1890: Χαρίλαος Τρικούπης
24/10/1890 - 18/02/1892: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
18/02/1892 - 10/06/1892: Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος
10/06/1892 - 03/05/1893: Χαρίλαος Τρικούπης
03/05/1893 - 30/10/1893: Σωτήριος Σωτηρόπουλος
30/10/1893 - 11/01/1895: Χαρίλαος Τρικούπης
12/01/1895 - 31/05/1895: Νικόλαος Δηλιγιάννης
31/05/1895 - 18/04/1897: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
18/04/1897 - 21/09/1897: Δημήτριος Ράλλης
21/09/1897 - 02/04/1899: Αλέξανδρος Ζαΐμης
02/04/1899 - 12/11/1901: Γεώργιος Θεοτόκης
12/11/1901 - 24/11/1902: Αλέξανδρος Ζαΐμης
24/11/1902 - 14/06/1903: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
14/06/1903 - 28/06/1903: Γεώργιος Θεοτόκης
28/06/1903 - 06/12/1903: Δημήτριος Ράλλης
06/12/1903 - 16/12/1904: Γεώργιος Θεοτόκης
16/12/1904 - 31/05/1905: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
09/06/1905 - 08/12/1905: Δημήτριος Ράλλης
08/12/1905 - 07/07/1909: Γεώργιος Θεοτόκης
07/07/1909 - 15/08/1909: Δημήτριος Ράλλης
15/08/1909 - 18/01/1910: Κυριακούλης Μαυρομιχάλης
18/01/1910 - 06/10/1910: Στέφανος Δραγούμης
06/10/1910 - 25/02/1915: Ελευθέριος Βενιζέλος
25/02/1915 - 10/08/1915: Δημήτριος Γούναρης
10/08/1915 - 24/09/1915: Ελευθέριος Βενιζέλος
24/09/1915 - 25/10/1915: Αλέξανδρος Ζαΐμης
25/10/1915 - 09/06/1916: Στέφανος Σκουλούδης
09/06/1916 - 03/09/1916: Αλέξανδρος Ζαΐμης
03/09/1916 - 27/09/1916: Νικόλαος Καλογερόπουλος
27/09/1916 - 21/04/1917: Σπυρίδων Λάμπρος
21/04/1917 - 14/06/1917: Αλέξανδρος Ζαΐμης
16/06/1917 - 04/11/1920: Ελευθέριος Βενιζέλος
04/11/1920 - 24/01/1921: Δημήτριος Ράλλης
24/01/1921 - 26/03/1921: Νικόλαος Καλογερόπουλος
26/03/1921 - 03/05/1922: Δημήτριος Γούναρης
03/05/1922 - 09/05/1922: Νικόλαος Στράτος
09/05/1922 - 28/08/1922: Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης
28/08/1922 - 16/09/1922: Νικόλαος Τριανταφυλλάκος
16/09/1922 - 17/09/1922: Αναστάσιος Χαραλάμπης
17/09/1922 - 14/11/1922: Σωτήριος Κροκιδάς
14/11/1922 - 11/01/1924: Στυλιανός Γονατάς
11/01/1924 - 06/02/1924: Ελευθέριος Βενιζέλος
06/02/1924 - 12/03/1924: Γεώργιος Καφαντάρης
12/03/1924 - 13/04/1924: Αλέξανδρος Παπαναστασίου