Ανώτατοι Άρχοντες και Πρωθυπουργοί της Ελλάδας

Γ’ Ελληνική Δημοκρατία

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
25/07/1974 - 18/12/1974: Φαίδων Γκιζίκης
18/12/1974 - 19/06/1975: Μιχαήλ Στασινόπουλος
19/06/1975 - 05/05/1980: Κωνσταντίνος Τσάτσος
05/05/1980 - 10/03/1985: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
10/03/1985 - 29/03/1985: Ιωάννης Αλευράς (αναπληρωτής)
29/03/1985 - 05/05/1990: Χρήστος Σαρτζετάκης
05/05/1990 - 08/03/1995: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
08/03/1995 - 12/03/2005: Κωνσταντίνος Στεφανόπουλος
12/03/2005 - 13/03/2015: Κάρολος Παπούλιας
13/03/2015 - σήμερα: Προκόπης Παυλόπουλος
ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
24/07/1974 - 10/05/1980: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
10/05/1980 - 21/10/1981: Γεώργιος Ράλλης
21/10/1981 - 02/07/1989: Ανδρέας Παπανδρέου
02/07/1989 - 12/10/1989: Τζανής Τζαννετάκης
12/10/1989 - 23/11/1989: Ιωάννης Γρίβας (υπηρεσιακός)
23/11/1989 - 11/04/1990: Ξενοφών Ζολώτας
11/04/1990 - 13/10/1993: Κωνσταντίνος Μητσοτάκης
13/10/1993 - 17/01/1996: Ανδρέας Παπανδρέου
22/01/1996 - 08/03/2004: Κωνσταντίνος Σημίτης
08/03/2004 - 05/11/2009: Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής
05/11/2009 - 11/11/2011: Γεώργιος Α. Παπανδρέου
11/11/2011 - 16/05/2012: Λουκάς Παπαδήμος
16/05/2012 - 20/06/2012: Παναγιώτης Πικραμμένος (υπηρεσιακός)
20/06/2012 - 26/01/2015: Αντώνης Σαμαράς
26/01/2015 - 27/08/2015: Αλέξης Τσίπρας
27/08/2015 - 21/09/2015: Βασιλική Θάνου - Χριστοφίλου (υπηρεσιακή)
21/09/2015 - σήμερα: Αλέξης Τσίπρας