Πρόεδροι Βουλής, Γερουσίας και Εθνοσυνελεύσεων Α’ Βασιλευόμενη Δημοκρατία

ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΒΟΥΛΗΣ
17/01/1863 - 20/05/1863: Ζηνόβιος Βάλβης
17/02/1863 - 20/05/1863: Αριστείδης Μωραϊτίνης
20/05/1863 - 19/07/1863: Διομήδης Κυριακός
20/07/1863 - 28/10/1863: Αριστείδης Μωραϊτίνης
28/10/1863 - 11/04/1864: Ιωάννης Μεσσηνέζης
11/04/1864 - 12/08/1864: Επαμεινώνδας Δεληγεώργης
03/08/1864 - 16/11/1864: Ιωάννης Μεσσηνέζης
08/07/1865 - 14/12/1866: Ευθύμιος Κεχαγιάς
14/12/1866 - 25/09/1867: Λυκούργος Κρεστενίτης
25/09/1867 - 21/12/1867: Ιάκωβος Παξιμάδης
24/06/1868 - 18/11/1868: Τριαντάφυλλος Λαζαρέτος
18/11/1868 - 17/03/1869: Δημήτριος Δρόσος
12/07/1869 - 17/12/1870: Δημήτριος Χρηστίδης
17/12/1870 - 25/10/1871: Κωνσταντίνος Λομβάρδος
05/10/1871 - 28/12/1871: Δημήτριος Χατζίσκος
07/06/1872 - 28/11/1872: Σπυρίδων Μήλιος (Σπυρομήλιος)
11/05/1873 - 30/01/1874: Ιωάννης Δεληγιάννης
30/01/1874 - 25/04/1874: Θρασύβουλος Ζαΐμης
14/11/1874 - 03/12/1874: Ιωάννης Ζάρκος
20/03/1875 - 19/05/1875: Στυλιανός Κασιμάτης
09/10/1875 - 15/10/1875: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
04/10/1876 - 18/03/1877: Θρασύβουλος Ζαΐμης
06/05/1877 - 18/10/1878: Ανδρέας Αυγερινός
18/10/1878 - 06/07/1879: Σωτήριος Σωτηρόπουλος
06/07/1879 - 14/07/1879: Νικόλαος Παπαμιχαλόπουλος
29/11/1879 - 10/10/1880: Σωτήριος Σωτηρόπουλος
10/10/1880 - 22/10/1881: Ανδρέας Αυγερινός
26/02/1882 - 04/11/1883: Σπυρίδων Βαλαωρίτης
04/11/1883 - 11/02/1885: Παύλος Καλλιγάς
12/10/1885 - 08/05/1886: Αντώνιος Ρικάκης
08/05/1886 - 05/11/1886: Στέφανος Στεφανόπουλος
22/02/1887 - 17/08/1890: Ανδρέας Αυγερινός
15/12/1890 - 18/02/1891: Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος
15/11/1891 - 12/03/1892: Νικόλαος Γεωργιάδης
08/06/1892 - 20/02/1895: Βασίλειος Βουδούρης
29/05/1895 - 03/11/1897: Αλέξανδρος Ζαΐμης
03/11/1897 - 09/12/1898: Αλέξανδρος Ρώμας
02/04/1899 - 06/11/1900: Νικόλας Τσαμαδός
06/11/1900 - 08/11/1901: Νικόλαος Μπουφίδης
08/11/1901 - 19/09/1902: Θεόδωρος Ρετσίνας
05/02/1903 - 18/06/1903: Δημήτριος Ράλλης
18/06/1903 - 15/12/1903: Νικόλαος Λεωνίδας
15/12/1903 - 12/12/1904: Νικόλαος Χατζίσκος
12/12/1904 - 22/12/1904: Νικόλαος Μπουφίδης
07/04/1905 - 28/11/1905: Αλέξανδρος Ρώμας
28/11/1905 - 18/11/1906: Νικόλαος Μπουφίδης
18/11/1906 - 12/10/1908: Νικόλαος Λεβίδης
12/10/1908 - 24/09/1909: Κωνσταντίνος Κουμουνδούρος
24/09/1909 - 04/02/1910: Αλέξανδρος Ρώμας
04/02/1910 - 01/07/1910: Νικόλαος Τσαμαδός
27/09/1910 - 12/10/1910: Κωνσταντίνος Έσλιν
24/01/1911 - 07/07/1911: Νικόλαος Στράτος
07/07/1911 - 02/10/1912: Ιωάννης Τσιριμώκος
02/10/1912 - 25/10/1915: Κωνσταντίνος Ζαβιτσιάνος
22/01/1916 - 09/06/1916: Μιχαήλ Θεοτόκης
20/07/1917 - 10/09/1920: Θεμιστοκλής Σοφούλης
18/01/1921 - 15/09/1922: Κωνσταντίνος Αργάσαρης - Λομβάρδος
05/01/1924 - 11/01/1924: Ελευθέριος Βενιζέλος

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Layla

10 Layla

Ένα από τα κορυφαία ερωτικά τραγούδια στην ιστορία του ροκ εν ρολ. Αντανακλά τον παθιασμένο έρωτα του Έρικ Κλάπτον για την Πάτι Μπόιντ, γυναίκα του καλύτερου φίλου του Τζορτζ Χάρισ…



Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ EMAIL ΣΑΣ

Εγγραφείτε στο Newsletter μας για να λαμβάνετε κάθε μέρα στο email σας τα σημαντικότερα άρθρα του «Σαν Σήμερα .gr»


ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΜΕΛΟΥΣ

premium Γίνε συνδρομητής με μόλις 3 € / μήνα, στήριξε τον αγαπημένο σου ιστότοπο
και απόλαυσε premium περιεχόμενο, χωρίς διαφημίσεις!

ΜΑΘΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ