Η ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission)

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (γνωστή και ως Κομισιόν) είναι ένα από τα κύρια θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εκπροσωπεί και προασπίζει τα συμφέροντα της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο σύνολό της. Καταρτίζει προτάσεις για νέα νομοθεσία και διαχειρίζεται σε καθημερινή βάση την υλοποίηση των πολιτικών και τη διάθεση των κονδυλίων της Ε.Ε. Είναι, τηρουμένων των αναλογιών, η κυβέρνηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η σύνθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αποτελείται από 28 μέλη, ένα από κάθε κράτος-μέλος. Η θητεία τους διαρκεί 5 χρόνια. Ο κάθε Επίτροπος (Comissioner στα αγγλικά) αναλαμβάνει την ευθύνη για συγκεκριμένους τομείς πολιτικής, σύμφωνα με τα καθήκοντα που του αναθέτει ο πρόεδρος της Επιτροπής, ο οποίος εκλέγεται από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Οι Επίτροποι διορίζονται από τον πρόεδρο της Επιτροπής σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο.

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει την έδρα της στις Βρυξέλλες και το Λουξεμβούργο. Διαθέτει γραφεία σε κάθε χώρα της Ε.Ε. καθώς και αντιπροσωπείες στις διάφορες πρωτεύουσες του κόσμου.

Η πρώτη μορφή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής καθορίστηκε από τη συνθήκη για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Άνθρακα και Χάλυβα, η οποία υπογράφτηκε στις 18 Απριλίου του 1951. Το 1957, με τις συνθήκες της Ρώμης, καθιερώθηκαν δύο νέα σώματα, η Επιτροπή της Ευρωπαϊκής Οικονομικής Κοινότητας και η Επιτροπή της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Ατομικής Ενέργειας, τα οποία αργότερα συγχωνεύτηκαν για τη δημιουργία της ενιαίας Ευρωπαϊκής Επιτροπής, για τις τρεις Ευρωπαϊκές Κοινότητες εκείνης της εποχής, με βάση την Ενοποιημένη Συνθήκη που υπογράφτηκε στις 8 Απριλίου 1965 και τέθηκε σε ισχύ από την 1η Ιουλίου 1967. Η ενιαία Επιτροπή του 1967 αποτελεί ουσιαστικά το όργανο που λειτουργεί μέχρι σήμερα.

Πρόεδροι της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

A/A Όνομα Χώρα Θητεία Πολιτική Ομάδα
1 Ζαν Ρεί Βέλγιο 1/7/1967 - 1/7/1970 Φιλελεύθερο Δημοκρατικό και Μεταρρυθμιστικό Κόμμα
2 Φράνκο Μαλφάτι Ιταλία 1/7/1970 - 1/3/1972 Χριστιανοδημοκρατική Ομάδα
3 Σίκο Μάνσχολτ Ολλανδία 1/3/1972 - 5/1/1973 Σοσιαλιστική Ομάδα
4 Φρανσουά-Ξαβιέ Ορτολί Γαλλία 5/1/1973 - 5/1/1977 Ευρωπαίοι Προοδευτικοί Δημοκράτες
5 Ρόι Τζένκινς Μ. Βρετανία 5/1/1977 - 19/1/1981 Κόμμα Ευρωπαίων Σοσιαλιστών
6 Γκαστόν Τορν Λουξεμβούργο 19/1/1981 - 6/1/1985 Φιλελεύθερο Δημοκρατικό και Μεταρρυθμιστικό Κόμμα
7 Ζακ Ντελόρ Γαλλία 6/1/1985 - 24/1/1995 Κόμμα Ευρωπαίων Σοσιαλιστών
8 Ζακ Σαντέρ Λουξεμβούργο 24/1/1995 - 15/3/1999 Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα
9 Μανουέλ Μαρίν Ισπανία 15/3/1999 - 17/9/1999 Κόμμα Ευρωπαίων Σοσιαλιστών
10 Ρομάνο Πρόντι Ιταλία 17/9/1999 - 22/11/2004 Συμμαχία Φιλελευθέρων-Δημοκρατών
11 Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζου Πορτογαλία 22/11/2004 - 1/11/2014 Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα
12 Ζαν-Κλοντ Γιουνκέρ Λουξεμβούργο 1/11/2014 - Σήμερα Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα