Εννιά γκολ, από μία ομάδα, σε αγώνα της Premier League: Η Λέστερ διέλυσε τη Σαουθάμπτον με 9-0 στο Σεντ Μέρις

«Σοκ και δέος». Μία Λέστερ από... άλλον πλανήτη διέλυσε με 9-0 τη γηπεδούχο Σαουθάμπτον, σημειώνοντας το μεγαλύτερο σκορ για εκτός έδρας νίκη στην Ιστορία της Premier League.

Με το σκορ στο 3-0 από το 19ο λεπτό και τους «Άγιους» να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 12 (αποβολή Μπέρτραντ), οι φίλοι της Σαουθάμπτον άρχισαν να αποχωρούν μετά το 20ο λεπτό καθώς έβλεπαν την... καταστροφή να έρχεται.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 5-0, αλλά η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς δεν πήρε «το πόδι από το γκάζι» ούτε στη συνέχεια, με το αποτέλεσμα να φτάνει σε δυσθεώρητο ύψος και τις «αλεπούδες» να περνούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Χατ-τρικ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έκαναν ο Αγιόθε Πέρεθ (19, 39, 57 Πέρεθ) και Τζέιμι Βάρντι (45, 58, 90+4 πεν.), ενώ τα θυπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι Τσίλγουελ (10), Τίλεμανς (17) και Μάντισον (85).