Η ιστορία του Διαγωνισμού Τραγουδιού της Eurovision —  Ιστορικό - Διοργανώσεις

Το Φεστιβάλ Τραγουδιού της Γιουροβίζιον είναι ετήσιος θεσμός στο χώρο της μουσικής, που διοργανώνει η E.B.U. (European Broadcasting Union). Γιουροβίζιον (Eurovision) είναι το δίκτυο δορυφόρων και επίγειων σταθμών, που μεταφέρει το σήμα της E.B.U. σε περισσότερα από 1.000.000 νοικοκυριά.

Η E.B.U. έχει ως μέλη της τις δημόσιες τηλεοράσεις των χωρών της Ευρώπης, αλλά και χωρών της Μέσης Ανατολής και Βορείου Αφρικής (Ισραήλ, Λίβανος, Συρία, Αίγυπτος, Λιβύη, Αλγερία και Τυνησία). Από τις μη ευρωπαϊκές χώρες, μόνο το Ισραήλ έχει τακτικές συμμετοχές στο Φεστιβάλ Τραγουδιού, ενώ στο παρελθόν έχει λάβει μέρος και το Μαρόκο. Οι υπόλοιπες χώρες, που τυγχάνει να είναι αραβικές, δεν συμμετέχουν εξαιτίας της παρουσία του Ισραήλ.

Το Φεστιβάλ Τραγουδιού της Γιουροβίζιον διεξήχθη για πρώτη φορά στις 24 Μαΐου 1956 (1ος Διαγωνισμός) στο Λουγκάνο της Ελβετίας, στα πρότυπα του Μουσικού Φεστιβάλ του Σαν Ρέμο. Στον πρώτο διαγωνισμό συμμετείχαν επτά χώρες: Γαλλία, Δυτική Γερμανία, Ιταλία, Ολλανδία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο και Ελβετία. Η μεγάλη τομή στις συμμετοχές έγινε με τη διάλυση του κομμουνιστικού στρατοπέδου, όταν όλες οι χώρες της Ανατολικής Ευρώπης, που συμμετείχαν ως τότε στην ανταγωνιστική «Ιντερβίζιον», εισήλθαν μαζικά στην E.B.U. και το Φεστιβάλ Τραγουδιού.

Εξ αιτίας του γεγονότος αυτού, η Ε.Β.U. αποφάσισε το 2004 την επέκταση της εκδήλωσης από μονοήμερη σε διήμερη, με τη διεξαγωγή και προκριματικού γύρου, προκειμένου να χωρέσουν στη διοργάνωση όλες οι χώρες. Οι 10 χώρες που πέτυχαν την καλύτερη βαθμολογία την προηγούμενη χρονιά περνούν αυτοδικαίως στον τελικό μαζί με τις τέσσερις χώρες που συμβάλλουν τα μέγιστα στον προϋπολογισμό της ΕBU: Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία και Μεγάλη Βρετανία. Οι υπόλοιπες 10-12 θέσεις κρίνονται στον προκριματικό γύρο. Από το 2008 η διοργάνωση έγινε τριήμερη, καθώς προστέθηκε άλλος ένας προκριματικός.

Ένα τραγούδι για να πληροί τις προϋποθέσεις συμμετοχής θα πρέπει να είναι διάρκειας έως τριών λεπτών, οι εκτελεστές του επί σκηνής να μην ξεπερνούν τους 6 και να είναι από 16 ετών και πάνω, ενώ δεν τίθεται καμία προϋπόθεση στη γλώσσα στην οποία είναι γραμμένο, μετά το 1999. Οι συμμετοχές πολλών μικρών κρατών είναι στα αγγλικά για να κερδίσουν μεγαλύτερο ακροατήριο.

Ο νικητής του διαγωνισμού αποφασίζεται από τον αριθμό των ψήφων που θα λάβει ένα τραγούδι. Κάθε χώρα μπορεί να ψηφίσει ως 10 τραγούδια, όχι το δικό της, στην κλίμακα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 και 12. Μέχρι πρόσφατα οι ψήφοι δίνονταν από μια κριτική επιτροπή, που διόριζε ο δημόσιος τηλεοπτικός σταθμός κάθε χώρας. Τα τελευταία χρόνια, με τη ραγδαία εξάπλωση της κινητής τηλεφωνίας, η ψηφοφορία απέκτησε μαζικό χαρακτήρα, μέσω των SMS.

Αν και ο διαγωνισμός τραγουδιού της Γιουροβίζιον προσελκύει κυρίως νέους καλλιτέχνες που στοχεύουν στη διάκριση και την αναγνώριση, πολλοί είναι οι καθιερωμένοι καλλιτέχνες που έχουν δώσει το παρών, όπως η Νάνα Μούσχουρη, η Βίκυ Λέανδρος, η Ολίβια Νιούτον-Τζον, η Σελίν Ντιόν, ο Κλιφ Ρίτσαρντ και οι Shadows. Οι ΑΒΒΑ έγιναν διάσημοι, αφότου κέρδισαν τον διαγωνισμό το 1974.

Η πολιτική και η κατευθυνόμενη ψήφος δεν είναι άγνωστα πράγματα στο θεσμό. Το 2003 το τραγούδι της Μεγάλης Βρετανίας δεν πήρε ούτε ένα βαθμό, αντανακλώντας -σύμφωνα με τους ειδικούς- την αντίθεση των Ευρωπαίων στον πόλεμο του Ιράκ.

Παραδοσιακά, η Ελλάδα δεν δίνει ψήφο στην Τουρκία και τούμπαλιν, αν και η κατάσταση τείνει να ανατραπεί τα τελευταία χρόνια. Σε αντίθεση, Ελλάδα και Κύπρος ανταλλάσσουν το μέγιστο των βαθμών, 12. Τα κράτη που προέκυψαν από τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας έχουν αποκτήσει την συνήθεια να ψηφίζουν το ένα στο άλλο, ενώ το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται με τις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και της Σκανδιναβίας. Μόνο που οι χώρες τις Ανατολικής Ευρώπης είναι περισσότερες και κατάφεραν τρεις φορές να κατακτήσουν το πρώτο βραβείο τα τελευταία χρόνια: Εσθονία (2001), Λετονία (2002) και Ουκρανία (2004).

Η Ελλάδα πρωτοεμφανίστηκε στο θεσμό το 1974 (19ος Διαγωνισμός), με το τραγούδι των Κατσαρού/Πυθαγόρα «Κρασί, θάλασσα και τ' αγόρι μου», με ερμηνεύτρια τη Μαρινέλλα, που κατέλαβε την 11η θέση. Από τότε έχει λάβει μέρος σε όλους τους διαγωνισμούς, εκτός των ετών 1975, 1982, 1984, 1986, 1999 και 2000. Το 2005 κατέλαβε την 1η θέση, με το τραγούδι «My Number One» των Δάντη/Γερμανού και ερμηνεύτρια την Έλενα Παπαρίζου. Την επόμενη χρονιά, ο διαγωνισμός διεξήχθη στην Αθήνα και τη χώρα μας, που κατέλαβε την 9η θέση, εκπροσώπησε για τρίτη φορά η Άννα Βίσση, η οποία είχε κάνει την πρώτη της εμφάνιση το 1980 (25ος Διαγωνισμός).

Η Κύπρος συμμετείχε για πρώτη φορά στη Γιουροβίζιον το 1981 με το τραγούδι των Γεωργιάδη/Σιδερά «Monica», που ερμήνευσαν οι Island και κατέλαβε την 6η θέση. Καλύτερη θέση για τη Μεγαλόνησο η 5η, που κατέκτησε τρεις φορές (1982, 1997, 2004).

Οι διοργανώσεις, οι ελληνικές συμμετοχές και οι νικητές

1ος Διαγωνισμός [ αναλυτικά ]

Τόπος διεξαγωγής: Λουγκάνο (Ελβετία)
Ημερομηνία: 24 Μαΐου 1956
Συμμετέχουσες χώρες: 7
Νικήτρια: Λις Άσια
Τραγούδι: «Refrain»
Χώρα: Ελβετία

2ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Φρανκφούρτη (Γερμανία)
Ημερομηνία: 3 Μαρτίου 1957
Συμμετέχουσες χώρες: 10
Νικήτρια: Κόρι Μπρόκεν
Τραγούδι: «Net als toen» (Όπως τότε)
Χώρα: Ολλανδία

3ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Χίλβερσουμ (Ολλανδία)
Ημερομηνία: 12 Μαρτίου 1958
Συμμετέχουσες χώρες: 10
Νικητής: Αντρέ Κλεβό
Τραγούδι: «Dors, Mon Amour» (Κοιμήσου αγάπη μου)
Χώρα: Γαλλία

4ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κάννες (Γαλλία)
Ημερομηνία: 11 Μαρτίου 1959
Συμμετέχουσες χώρες: 11
Νικητής: Τέντι Σόλτεν
Τραγούδι: «Een beetje» (Λιγάκι)
Χώρα: Ολλανδία

5ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λονδίνο (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 25 Μαρτίου 1960
Συμμετέχουσες χώρες: Ζακλίν Μποϊέ
Νικήτρια: 13
Τραγούδι: «Tom Pillibi»
Χώρα: Γαλλία

6ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κάννες (Γαλλία)
Ημερομηνία: 18 Μαρτίου 1961
Συμμετέχουσες χώρες: 16
Νικητής: Ζαν Κλοντ Πασκάλ
Τραγούδι: «Nous les Amoureux» (Εμείς οι εραστές)
Χώρα: Λουξεμβούργο

7ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λουξεμβούργο
Ημερομηνία: 18 Μαρτίου 1962
Συμμετέχουσες χώρες: 16
Νικήτρια: Ιζαμπέλ Ομπρέ
Τραγούδι: «Un premier Amour» (Πρώτος Έρωτας)
Χώρα: Γαλλία

8ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λονδίνο (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 23 Μαρτίου 1963
Συμμετέχουσες χώρες: 16
Νικητές: Γκρέτε και Γιέργκεν Ίνγκμαν
Τραγούδι: «Dansevise» (Χορευτικός Σκοπός)
Χώρα: Δανία

9ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κοπεγχάγη (Δανία)
Ημερομηνία: 21 Μαρτίου 1964
Συμμετέχουσες χώρες: 16
Νικήτρια: Τζιλιόλα Τσινκουέτι
Τραγούδι: «Νon ho l’ età (per amarti)» [Δεν έχω την ηλικία (για να σε αγαπήσω)]
Χώρα: Ιταλία

10ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Νάπολη (Ιταλία)
Ημερομηνία: 20 Μαρτίου 1965
Συμμετέχουσες χώρες: 18
Νικήτρια: Φρανς Γκαλ
Τραγούδι: Poupée de cire, poupée de son» (Κερένια Κούκλα, Ομιλούσα Κούκλα)
Χώρα: Λουξεμβούργο

11ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λουξεμβούργο
Ημερομηνία: 5 Μαρτίου 1966
Συμμετέχουσες χώρες: 18
Νικητής: Ούντο Γίργκενς (Ούντο Γιούργκεν Μπόκελμαν)
Τραγούδι: «Merci, cherie» (Ευχαριστώ αγαπητή μου)
Χώρα: Αυστρία

12ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Βιέννη (Αυστρία)
Ημερομηνία: 8 Απριλίου 1967
Συμμετέχουσες χώρες: 17
Νικήτρια: Σάντι Σόου
Τραγούδι: «Puppet on string» (Μαριονέτα στα νήματα)
Χώρα: Μεγάλη Βρετανία

13ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λονδίνο (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 6 Απριλίου 1968
Συμμετέχουσες χώρες: 17
Νικήτρια: Μασιέλ (Μαρία Ντε Λος Άνχελες Σανταμαρία Εσπινόζα)
Τραγούδι: «La, La, La»
Χώρα: Ισπανία

14ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μαδρίτη (Ισπανία)
Ημερομηνία: 29 Μαρτίου 1969
Συμμετέχουσες χώρες: 16
Στην πρώτη θέση ισοβαθμούν 4 τραγούδια:
  • «Un Jour, un enfant» (Μια μέρα, ένα παιδί) - Φρίντα Μποκαρά- Γαλλία
  • «De Trobadour» (Ο Τροβαδούρος) - Λένι Κουρ - Ολλανδία
  • «Vivo Cantado» (Ζω για να τραγουδώ) - Σαλομέ - Ισπανία
  • «Boom Bang-a Bang» - Λούλου - Μεγάλη Βρετανία

15ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Άμστερνταμ (Ολλανδία)
Ημερομηνία: 21 Μαρτίου 1970
Συμμετέχουσες χώρες: 12
Νικήτρια: Ντάνα (Ντάνα Ρόζμαρυ Σκάλον)
Τραγούδι: «All Kinds of Everything»
Χώρα: Ιρλανδία

16ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Δουβλίνο (Ιρλανδία)
Ημερομηνία: 3 Απριλίου 1971
Συμμετέχουσες χώρες: 18
Νικήτρια: Σεβερέν
Τραγούδι: Un Banc, un arbre, une rue» (Ένα θρανίο, ένα δέντρο, ένας δρόμος)
Χώρα: Μονακό

17ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Εδιμβούργο (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 25 Μαρτίου 1972
Συμμετέχουσες χώρες: 18
Νικήτρια: Βίκυ Λέανδρος (Βασιλική Παπαθανασίου)
Τραγούδι: Apres toi (Μετά από σένα)
Χώρα: Λουξεμβούργο

18ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λουξεμβούργο
Ημερομηνία: 7 Απριλίου 1973
Συμμετέχουσες χώρες: 17
Νικήτρια: Αν Μαρί Νταβίντ
Τραγούδι: «Tu te reconnaitras» (Θα γνωρίσεις τον εαυτό σου)
Χώρα: Λουξεμβούργο

19ος Διαγωνισμός [ αναλυτικά ]

Τόπος διεξαγωγής: Μπράιτον (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 6 Απριλίου 1974
Συμμετέχουσες χώρες: 17
Νικητής: ΑBBA
Τραγούδι: «Waterloo»
Χώρα: Σουηδία
Ελληνική Συμμετοχή: «Κρασί, θάλασσα και τ' αγόρι μου»
Συνθέτης: Γιώργος Κατσαρός
Στιχουργός: Πυθαγόρας
Ερμηνεύτρια: Μαρινέλλα
Θέση: 11η

20ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Στοκχόλμη (Σουηδία)
Ημερομηνία: 22 Μαρτίου 1975
Συμμετέχουσες χώρες: 19
Νικητής: Teach-In
Τραγούδι: «Ding-a-dong»
Χώρα: Ολλανδία

21ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Χάγη (Ολλανδία)
Ημερομηνία: 3 Απριλίου 1976
Συμμετέχουσες χώρες: 18
Νικητής: Brotherhood of Man
Τραγούδι: «Save Your Kisses For Me» (Φύλαξε το τελευταίο φιλί για μένα)
Χώρα: Μεγάλη Βρετανία
Ελληνική Συμμετοχή: «Παναγιά μου, Παναγιά μου»
Συνθέτρια: Μαρίζα Κωχ
Στιχουργός: Μ. Φωτιάδης
Ερμηνεύτρια: Μαρίζα Κωχ
Θέση: 13η

22ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λονδίνο (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 7 Μαΐου 1977
Συμμετέχουσες χώρες: 18
Νικήτρια: Μαρί Μιριάμ
Τραγούδι: «L' oiseau et l' enfant» (Το Πουλί και το Παιδί)
Χώρα: Γαλλία
Ελληνική Συμμετοχή: «Μάθημα Σολφέζ»
Συνθέτης: Γιώργος Χατζηνάσιος
Στιχουργός: Σέβη Τηλιακού
Ερμηνευτές: Πασχάλης, Μαριάνα Τόλη, Ρόμπερτ Ουίλιαμς, Μπέσυ Αργυράκη
Θέση:

23ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Παρίσι (Γαλλία)
Ημερομηνία: 22 Απριλίου 1978
Συμμετέχουσες χώρες: 20
Νικητής: Ιζάρ Κοέν
Τραγούδι: A-Ba-Ni-Bi
Χώρα: Ισραήλ
Ελληνική Συμμετοχή: «Τσάρλι Τσάπλιν»
Συνθέτης: Αθανάσιος Τσιλίκης
Στιχουργός: Γ. Ξαπούλης
Ερμηνεύτρια: Τάνια Τσανακλίδου
Θέση:

24ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Ημερομηνία: 31 Μαρτίου 1979
Συμμετέχουσες χώρες: 19
Νικητής: Milk and Honey
Τραγούδι: «Hallelujah» (Αλληλούια))
Χώρα: Ισραήλ
Ελληνική Συμμετοχή: «Σωκράτης»
Συνθέτης: Δώρος Γεωργιάδης
Στιχουργός: Σώτια Τσώτου
Ερμηνεύτρια: Ελπίδα
Θέση:

25ος Διαγωνισμός [ αναλυτικά ]

Τόπος διεξαγωγής: Χάγη (Ολλανδία)
Ημερομηνία: 19 Απριλίου 1980
Συμμετέχουσες χώρες: 19
Νικητής: Τζόνι Λόγκαν
Τραγούδι: «What's another year».
Χώρα: Ιρλανδία
Ελληνική Συμμετοχή: «Ωτοστόπ»
Συνθέτης: Τζικ Νακασιάν
Στιχουργός: Ρόνη Σοφού
Ερμηνεύτρια: Άννα Βίσση
Θέση: 13η

26ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Δουβλίνο (Ιρλανδία).
Ημερομηνία: 4 Απριλίου 1981
Συμμετέχουσες χώρες: 20
Νικητής: Bucks Fizz
Τραγούδι: «Making Your Mind Up» (Αποφάσισε)
Χώρα: Μεγάλη Βρετανία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Φεγγάρι Καλοκαιρινό»
Συνθέτης: Γιάννης Δημητράς - Γιώργος Νιάρχος
Στιχουργός: Γιάννης Δημητράς
Ερμηνευτής: Γιάννης Δημητράς
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Monica»
Συνθέτης: Δώρος Γεωργιάδης
Στιχουργός: Σταύρος Σιδεράς
Ερμηνευτής: Island
Θέση:

27ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Χαρογκέιτ (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 29 Απριλίου 1982
Συμμετέχουσες χώρες: 18
Νικήτρια: Νικόλ
Τραγούδι: «Ein bischen frieden» («Λίγο Ειρήνη»)
Χώρα: Γερμανία
Ελλαδική Συμμετοχή: -
Κυπριακή Συμμετοχή: «Μόνο η αγάπη»
Συνθέτρια: Άννα Βίσση
Στιχουργός: Άννα Βίσση
Ερμηνεύτρια: Άννα Βίσση
Θέση:

28ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μόναχο (Γερμανία)
Ημερομηνία: 23 Απριλίου 1983
Συμμετέχουσες χώρες: 20
Νικήτρια: Κορίν Ερμές
Τραγούδι: «Si, la vie est cadeau» (Ναι, η ζωή είναι ένα δώρο)
Χώρα: Λουξεμβούργο
Ελλαδική Συμμετοχή: «Μου λες»
Συνθέτης: Αντώνης Πλέσσας
Στιχουργός: Σοφία Φίλντιση
Ερμηνεύτρια: Κρίστη Στασινοπούλου
Θέση: 14η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Η αγάπη ακόμα ζει»
Συνθέτης: Σταύρος Σιδεράς
Στιχουργός: Σταύρος Σιδεράς
Ερμηνευτές: Σταύρος και Κωνσταντίνα
Θέση: 16η

29ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λουξεμβούργο
Ημερομηνία: 5 Μαΐου 1984
Συμμετέχουσες χώρες: 19
Νικητής: Herreys
Τραγούδι: «Diggi Loo, Diggi Ley»
Χώρα: Σουηδία
Ελλαδική Συμμετοχή: -
Κυπριακή Συμμετοχή: «Anna Maria Lena»
Συνθέτης: Andy Paul
Στιχουργός: Andy Paul
Ερμηνευτής: Andy Paul
Θέση: 15η

30ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Γκέτεμποργκ (Σουηδία)
Ημερομηνία: 4 Μαΐου 1985
Συμμετέχουσες χώρες: 19
Νικητής: Bobbysocks
Τραγούδι: «La det swinge» (Ας χορέψουμε σουίνγκ)
Χώρα: Νορβηγία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Μοιάζουμε»
Συνθέτης: Τάκης Μπινιάρης
Στιχουργός: Μάρω Μπιζάνη
Ερμηνευτής: Τάκης Μπινιάρης
Θέση: 16η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Το κατάλαβα αργά»
Συνθέτρια: Λία Βίσση
Στιχουργός: Λία Βίσση
Ερμηνεύτρια: Λία Βίσση
Θέση: 16η

31ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μπέργκεν (Νορβηγία)
Ημερομηνία: 3 Μαΐου 1986
Συμμετέχουσες χώρες: 20
Νικήτρια: Σάντρα Κιμ
Τραγούδι: «J' aime la vie» (Αγαπώ τη ζωή)
Χώρα: Βέλγιο
Ελλαδική Συμμετοχή: -
Κυπριακή Συμμετοχή: «Τώρα ζω»
Συνθέτης: Φοίβος Γαβρής
Στιχουργός: Φοίβος Γαβρής
Ερμηνεύτρια: Ελπίδα
Θέση: 20η

32ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Βρυξέλλες (Βέλγιο)
Ημερομηνία: 9 Μαΐου 1987
Συμμετέχουσες χώρες: 22
Νικητής: Τζόνι Λόγκαν
Τραγούδι: «Hold me now» (Κράτα με τώρα)
Χώρα: Ιρλανδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Στοπ»
Συνθέτες: Θάνος Καλλλίρης - Βασίλης Δερτιλλής
Στιχουργοί: Θάνος Καλλλίρης - Βασίλης Δερτιλλής
Ερμηνευτές: Bang
Θέση: 10η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Άσπρο Μαύρο»
Συνθέτης: Ανδρέας Παπαπαύλου
Στιχουργός: Μαρίνα Παπαπαύλου
Ερμηνεύτρια: Αλέξια
Θέση:

33ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Δουβλίνο (Ιρλανδία)
Ημερομηνία: 30 Απριλίου 1988
Συμμετέχουσες χώρες: 21
Νικήτρια: Σελίν Ντιόν
Τραγούδι: «Ne partez pas sans moi» (Μη φεύγεις χωρίς εμένα)
Χώρα: Ελβετία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Κλόουν»
Συνθέτης: Δημήτρης Σακισλής
Στιχουργός: Δημήτρης Σακισλής
Ερμηνεύτρια: Αφροδίτη Φρυδά
Θέση: 17η
Κυπριακή Συμμετοχή: -

34ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λοζάννη (Ελβετία)
Ημερομηνία: 6 Μαΐου 1989
Συμμετέχουσες χώρες: 22
Νικήτρια: Ρίβα
Τραγούδι: «Rock me» (Κούνησέ με)
Χώρα: Γιουγκοσλαβία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Το δικό σου αστέρι»
Συνθέτες: Μαριάννα - Γιάννης Κύρης
Στιχουργός: Β. Σαννιάνου
Ερμηνεύτρια: Μαριάννα
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Απόψε ας βρεθούμε»
Συνθέτης: Μάριος Μελετίου
Στιχουργός: Έφη Μελετίου
Ερμηνευτές: Γιάννης Σαββιδάκης - Φανή Πολυμέρη
Θέση: 11η

35ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ζάγκρεμπ (Γιουγκοσλαβία)
Ημερομηνία: 5-5-1990
Συμμετέχουσες χώρες: 22
Νικητής: Τότο Κουτούνιο
Τραγούδι: «Insieme» (Μαζί)
Χώρα: Ιταλία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Χωρίς σκοπό»
Συνθέτης: Γιώργος Παλαιοκαστρίτης
Στιχουργός: Γ. Παπαγιαννάκης
Ερμηνευτής: Χρήστος Κάλοου
Θέση: 19η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Μιλάς Πολύ»
Συνθέτης: Χάρης Αναστασίου
Στιχουργός: John Vickers
Ερμηνευτής: Anastazio
Θέση: 14η

36ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ρώμη (Ιταλία)
Ημερομηνία: 4-5-1991
Συμμετέχουσες χώρες: 22
Νικήτρια: Κάρολα
Τραγούδι: «Fangad Av En Stormvind» (Αποκλεισμένη από μια θύελλα)
Χώρα: Σουηδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Άνοιξη»
Συνθέτης: Ανδρέας Μικρούτσικος
Στιχουργός: Ανδρέας Μικρούτσικος
Ερμηνεύτρια: Σοφία Βόσσου
Θέση: 13η
Κυπριακή Συμμετοχή: SOS
Συνθέτης: Κύπρος Χαραλάμπους
Στιχουργός: Ανδρέας Χρήστου
Ερμηνεύτρια: Έλενα Πατρόκλου
Θέση:

37ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μάλμε (Σουηδία)
Ημερομηνία: 9-5-1992
Συμμετέχουσες χώρες: 23
Νικήτρια: Λίντα Μάρτιν
Τραγούδι: «Why me?» (Γιατί Εγώ;)
Χώρα: Ιρλανδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Όλου του κόσμου η ελπίδα»
Συνθέτης: Χρήστος Λαγός
Στιχουργός: Χρήστος Λαγός
Ερμηνεύτρια: Κλεοπάτρα
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Ταιριάζουμε»
Συνθέτης: Γιώργος Θεοφάνους
Στιχουργός: Γιώργος Θεοφάνους
Ερμηνεύτρια: Ευριδίκη
Θέση: 11η

38ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μίλστριτ (Ιρλανδία).
Ημερομηνία: 15-5-1993
Συμμετέχουσες χώρες: 25
Νικήτρια: Νίαμ Κάβανα
Τραγούδι: «In Your Eyes».
Χώρα: Ιρλανδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Ελλάδα, χώρα του φωτός»
Συνθέτης: Δημοσθένης
Στιχουργός: Δημοσθένης
Ερμηνεύτρια: Καίτη Γαρμπή
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Μην σταματάς»
Συνθέτης: Αρίστος Μοσχοβάκης
Στιχουργός: Ροδούλα Παπαλαμπριανού
Ερμηνευτές: Κυριάκος Ζυμπουλάκης - Δήμος Van Beke
Θέση: 19η

39ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Δουβλίνο (Ιρλανδία)
Ημερομηνία: 30-4-1994
Συμμετέχουσες χώρες: 25
Νικητής: Πολ Χάρινγκτον
Τραγούδι: «Rock ’n’ roll kids» (Τα παιδιά του ροκ εντ ρολ)
Χώρα: Ιρλανδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Το τρεχαντήρι»
Συνθέτης: Κώστας Μπίγαλης
Στιχουργός: Κώστας Μπίγαλης
Ερμηνευτής: Κώστας Μπίγαλης
Θέση: 14η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Είμαι άνθρωπος κι εγώ»
Συνθέτης: Γιώργος Θεοφάνους
Στιχουργός: Γιώργος Θεοφάνους
Ερμηνεύτρια: Ευρυδίκη
Θέση: 11η

40ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Δουβλίνο (Ιρλανδία)
Ημερομηνία: 13-5-1995
Συμμετέχουσες χώρες: 23
Νικητής: Secret Garden
Τραγούδι: «Nocturne» (Νυκτερινό)
Χώρα: Νορβηγία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Ποια προσευχή»
Συνθέτης: Νίκος Τερζής
Στιχουργός: Αντώνης Παππάς
Ερμηνεύτρια: Ελίνα Κωνσταντοπούλου
Θέση: 12η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Στη φωτιά»
Συνθέτης: Άλεξ Παναγής
Στιχουργός: Άλεξ Παναγής
Ερμηνευτής: Άλεξ Παναγής
Θέση:

41ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Όσλο (Νορβηγία)
Ημερομηνία: 18-5-1996
Συμμετέχουσες χώρες: 23
Νικητής: Εϊμάρ Κουήν
Τραγούδι: «Τhe Voice» (Η Φωνή)
Χώρα: Ιρλανδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Εμείς φοράμε τον χειμώνα ανοιξιάτικα»
Συνθέτης: Κώστας Μπίγαλης
Στιχουργός: Ηρώ Τριγώνη
Ερμηνεύτρια: Μαριάννα Ευστρατίου
Θέση: 14η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Μόνο για μας»
Συνθέτης: Ανδρέας Γεωργιάλης
Στιχουργός: Ροδούλα Παπαλαμπριανού
Ερμηνευτής: Κωνσταντίνος
Θέση:

42ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Δουβλίνο (Ιρλανδία)
Ημερομηνία: 3-5-1997
Συμμετέχουσες χώρες: 25
Νικητής: Katrina and the Waves
Τραγούδι: «Love shine a light»
Χώρα: Μεγάλη Βρετανία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Χόρεψε»
Συνθέτης: Μανόλης Μανουσέλης
Στιχουργός: Μανόλης Μανουσέλης
Ερμηνεύτρια: Μαριάνα Ζορμπά
Θέση: 12η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Μάνα μου»
Συνθέτρια: Κωνσταντίνα
Στιχουργός: Κωνσταντίνα
Ερμηνευτές: Χαρά και Ανδρέας Κωνσταντίνου
Θέση:

43ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μπέρμιγχαμ (Μεγάλη Βρετανία)
Ημερομηνία: 9-5-1998
Συμμετέχουσες χώρες: 25
Νικήτρια: Ντάνα Ιντερνάσιοναλ
Τραγούδι: «Diva»
Χώρα: Ισραήλ
Ελλαδική Συμμετοχή: «Μια κρυφή ευαισθησία»
Συνθέτης: Γιάννης Βάλβης
Στιχουργός: Γιάννης Μαλαχίας
Ερμηνευτής: Θάλασσα
Θέση: 20η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Γένεσις»
Συνθέτες: Μιχάλης Χατζηγιάννης - Ζ. Ζιντήλης
Στιχουργοί: Μιχάλης Χατζηγιάννης - Ζ. Ζιντήλης
Ερμηνευτής: Μιχάλης Χατζηγιάννης
Θέση: 11η

44ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Ημερομηνία: 29-5-1999
Συμμετέχουσες χώρες: 23
Νικήτρια: Σαρλότ Νίλσον
Τραγούδι: «Take me to your Heaven» (Πάρε με στον ουρανό σου)
Χώρα: Σουηδία
Ελλαδική Συμμετοχή: -
Κυπριακή Συμμετοχή: «Θα ’ναι έρωτας»
Συνθέτης: Γεώργιος Κάλλης
Στιχουργός: Ανδρέας Καρανικόλας
Ερμηνεύτρια: Μαρλέν Αγγελίδου
Θέση: 22η

45ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Στοκχόλμη (Σουηδία)
Ημερομηνία: 13 Μαΐου 2000
Συμμετέχουσες χώρες: 24
Νικητές: Αδελφοί Όλσεν
Τραγούδι: «Fly on the Wings of Love» (Πέτα με τα φτερά της αγάπης)
Χώρα: Δανία
Ελλαδική Συμμετοχή: -
Κυπριακή Συμμετοχή: «Νόμιζα»
Συνθέτης: Άλεξ Παναγής
Στιχουργός: Άλεξ Παναγής
Ερμηνευτές: Άλεξ Παναγής - Χ. Αργύρης
Θέση: 23η

46ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κοπεγχάγη (Δανία)
Ημερομηνία: 12 Μαΐου 2001
Συμμετέχουσες χώρες: 23
Νικητές: Τάνελ Πάνταρ - Ντέιβ Μπέντον
Τραγούδι: «Everybody» (Ο Κάθένας)
Χώρα: Εσθονία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Die for You» (Πεθαίνω για σένα)
Συνθέτης: Νίκος Τερζής
Στιχουργός: Αντώνης Παππάς
Ερμηνευτές: «Antique» (Έλενα Παπαρίζου - Νίκος Παναγιωτίδης)
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: -

47ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ταλίν (Εσθονία)
Ημερομηνία: 25 Μαΐου 2002
Συμμετέχουσες χώρες: 24
Νικήτρια: Μαρί Ν
Τραγούδι: «Ι Wanna» (Θέλω)
Χώρα: Λετονία
Ελλαδική Συμμετοχή: «S.A.G.A.P.O.»
Συνθέτης: Μιχάλης Ρακιντζής
Στιχουργός: Μιχάλης Ρακιντζής
Ερμηνευτής: Μιχάλης Ρακιντζής
Θέση: 17η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Gimme» (Δώσ' μου)
Συνθέτης: Γιώργος Θεοφάνους
Στιχουργός: Γιώργος Θεοφάνους
Ερμηνευτές: ΟΝΕ
Θέση:

48ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ρίγα (Λετονία)
Ημερομηνία: 24 Μαΐου 2003
Συμμετέχουσες χώρες: 26
Νικήτρια: Σερτέμπ Ενερέρ
Τραγούδι: «Everyway that I can»
Χώρα: Τουρκία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Never Let you Go»
Συνθέτρια: Μαντώ
Στιχουργός: Τέρυ Σιγανός
Ερμηνεύτρια: Μαντώ
Θέση: 17η
Κυπριακή Συμμετοχή: Feeling Alive
Συνθέτης: Στέλιος Κωνσταντάς
Στιχουργός: Στέλιος Κωνσταντάς
Ερμηνευτής: Στέλιος Κωνσταντάς
Θέση: 20η

49ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κωνσταντινούπολη
Ημερομηνία: 12 Μαΐου 2004
Συμμετέχουσες χώρες: 22
Νικήτρια: Ρουσλάνα Λιζίτσκο
Τραγούδι: «Wild Dance»
Χώρα: Ουκρανία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Shake it»
Συνθέτρια: Νίκος Τερζής
Στιχουργός: Νεκτάριος Τυράκης
Ερμηνευτής: Σάκης Ρουβάς
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Ber every minute»
Συνθέτης: Mike Connaris
Στιχουργός: Mike Connaris
Ερμηνεύτρια: Lisa Andreas
Θέση:

50ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κίεβο (Ουκρανία)
Ημερομηνία: 21 Μαΐου 2005
Συμμετέχουσες χώρες: 24
Νικήτρια: Έλενα Παπαρίζου
Τραγούδι: «My Νumber One»
Συνθέτης: Χρήστος Δάντης
Στιχουργός: Ναταλία Γερμανού
Χώρα: Ελλάδα
Κυπριακή Συμμετοχή: «Ela Ela»
Συνθέτης: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου
Στιχουργός: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου
Ερμηνευτής: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου
Θέση: 18η

51ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Αθήνα
Ημερομηνία: 20 Μαΐου 2006
Συμμετέχουσες χώρες: 24
Νικητής: Lordi
Τραγούδι: «Hard rock hallelujah»
Χώρα: Φιλανδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Everything»
Συνθέτης: Νίκος Καρβέλας
Στιχουργός: Άννα Βίσση
Ερμηνεύτρια: Άννα Βίσση
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Why Angels Cry»
Συνθέτης: Πέτρος Γιαννάκης
Στιχουργός: Πέτρος Γιαννάκης
Ερμηνεύτρια: Αννέτ Αρτάνι
Θέση: Αποκλείστηκε

52ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ελσίνκι (Φιλανδία)
Ημερομηνία: 13 Μαΐου 2007
Συμμετέχουσες χώρες: 24
Νικήτρια: Marija Serifovic
Τραγούδι: «Molitva» (Προσευχή)
Χώρα: Σερβία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Yassou Maria»
Συνθέτες: Marcus Englof & Alex Papaconstantinou
Στιχουργός: Μack
Ερμηνευτής: Σαρμπέλ
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Comme ci Comme ca»
Συνθέτης: Δημήτρης Κοργιαλάς
Στιχουργός: Ποσειδώνας Γιαννόπουλος
Ερμηνεύτρια: Ευρυδίκη
Θέση: Αποκλείστηκε

53ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Βελιγράδι (Σερβία)
Ημερομηνία: 24 Μαΐου 2008
Συμμετέχουσες χώρες: 25
Νικητής: Ντίμα Μπιλάν
Τραγούδι: «Believe»
Χώρα: Ρωσία
Ελλαδική Συμμετοχή: «My secret combination»
Συνθέτης: Κωνσταντίνος Παντζής
Στιχουργός: Ποσειδώνας Γιαννόπουλος
Ερμηνεύτρια: Καλομοίρα
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Femme Fatale»
Συνθέτης: Νίκος Ευαγγέλου
Στιχουργός: Βαγγέλης Ευαγγέλου
Ερμηνεύτρια: Ευδοκία Καδή
Θέση: Αποκλείστηκε

54ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μόσχα (Ρωσία)
Ημερομηνία: 16 Μαΐου 2009
Συμμετέχουσες χώρες: 25
Νικητής: Αλεξάντερ Ρίμπακ
Τραγούδι: «Fairytale»
Χώρα: Νορβηγία
Ελλαδική Συμμετοχή: «This is our night»
Συνθέτης: Δημήτρης Κοντόπουλος
Στιχουργοί: Craig Porteils / Cameron Giles-Webb
Ερμηνεύτρια: Σάκης Ρουβάς
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Firefly»
Συνθέτης: Νικόλας Μεταξάς
Στιχουργός: Νικόλας Μεταξάς
Ερμηνεύτρια: Χριστίνα Μεταξά
Θέση: Αποκλείστηκε

55ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Όσλο (Νορβηγία)
Ημερομηνία: 29 Μαΐου 2010
Συμμετέχουσες χώρες: 39
Νικητής: Λένα
Τραγούδι: «Satellite»
Χώρα: Γερμανία
Ελλαδική Συμμετοχή: «ΩΠΑ!»
Συνθέτης: Γιώργος Αλκαίος
Στιχουργός: Γιάννης Αντωνίου
Ερμηνευτής: Γιώργος Αλκαίος
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Life Looks Better in Spring»
Συνθέτης: Νάσος Λαμπιανίδης
Στιχουργός: Νάσος Λαμπριανίδης
Ερμηνευτής: Jon Lilygreen and The Islanders
Θέση: 21η

56ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Ντίσελντορφ (Γερμανία)
Ημερομηνία: 14 Μαΐου 2011
Συμμετέχουσες χώρες: 43
Νικητής: Ell & Nikki
Τραγούδι: «Running Scared»
Χώρα: Αζερμπαϊτζάν
Ελλαδική Συμμετοχή: «Watch My Dance»
Συνθέτης: Γιάννης Χριστοδουλόπουλος
Στιχουργοί: Ελεάνα Βραχάλη
Ερμηνευτής: Λουκάς Γιώρκας
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Σαν άγγελος σ' αγάπησα»
Συνθέτης: Ανδρέας Αναστασίου
Στιχουργός: Μιχάλης Αντωνίου
Ερμηνευτής: Χρίστος Μυλόρδος
Θέση: Αποκλείστηκε στα προκριματικά

57ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)
Ημερομηνία: 26 Μαΐου 2012
Συμμετέχουσες χώρες: 42
Νικήτρια: Loreen
Τραγούδι: «Euphoria»
Χώρα: Σουηδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Aphrodisiac»
Συνθέτης: Δημήτρης Στάσσος
Στιχουργός: Δημήτρης Στάσσος
Ερμηνεύτρια: Ελευθερία Ελευθερίου
Θέση: 17η
Κυπριακή Συμμετοχή: «La La Love»
Συνθέτης: Άλεξ Παπακωνσταντίνου
Στιχουργός: Άλεξ Παπακωνσταντίνου
Ερμηνεύτρια: Ήβη Αδάμου
Θέση: 16η

58ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Μάλμε (Σουηδία)
Ημερομηνία: 18 Μαΐου 2013
Συμμετέχουσες χώρες: 39
Νικήτρια: Εμελί ντε Φορέστ
Τραγούδι: «Only Teadrops»
Χώρα: Δανία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Alcohol is free»
Συνθέτης: Στάθης Παχίδης
Στιχουργός: Στάθης Παχίδης
Ερμηνευτές: Koza Mostra και Αγάθωνας
Θέση:
Κυπριακή Συμμετοχή: «Αν με θυμάσαι»
Συνθέτης: Ανδρέας Γεωργαλής
Στιχουργός: Ζήνωνας Ζιντήλης
Ερμηνεύτρια: Δέσποινα Ολυμπίου
Θέση: Αποκλείστηκε στα προκριματικά

59ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κοπεγχάγη (Δανία)
Ημερομηνία: 10 Μαΐου 2014
Συμμετέχουσες χώρες: 37
Νικητής: Κοντσίτα Βουρστ
Τραγούδι: «Rise Like a Phoenix»
Χώρα: Αυστρία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Rise Up»
Συνθέτης: Freaky Fortune
Στιχουργός: Freaky Fortune, RiskyKidd
Ερμηνευτές: Freaky Fortune feat. RiskyKidd
Θέση: 20η
Κυπριακή Συμμετοχή: Δεν συμμετείχε

60ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Βιέννη (Αυστρία)
Ημερομηνία: 23 Μαΐου 2015
Συμμετέχουσες χώρες: 40
Νικητής: Μονς Σελμαρλέβ
Τραγούδι: «Heroes»
Χώρα: Σουηδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «One Last Breath»
Συνθέτες: Ευθύβουλος Θεοχάρους, Μαρία Έλενα Κυριάκου
Στιχουργοί: Βαγγέλης Κωνσταντινίδης, Εβελίνα Τζιώρα
Ερμηνεύτρια: Μαρία Έλενα Κυριάκου
Θέση: 19η
Κυπριακή Συμμετοχή: «One Thing I Should Have Done»
Συνθέτες: Mike Connaris, Γιάννης Καραγιάννης
Στιχουργός: Γιάννης Καραγιάννης
Ερμηνευτής: Γιάννης Καραγιάννης
Θέση: 22η

61ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Στοκχόλμη (Σουηδία)
Ημερομηνία: 14 Μαΐου 2016
Συμμετέχουσες χώρες: 36
Νικήτρια: Τζαμάλα
Τραγούδι: «1944»
Χώρα: Ουκρανία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Utopian Land»
Συνθέτης: Βλαδίμηρος Σοφιανίδης
Στιχουργός: Βλαδίμηρος Σοφιανίδης
Ερμηνευτής: Argo
Θέση: Αποκλείστηκε του τελικού (16η στον α’ ημιτελικό)
Κυπριακή Συμμετοχή: «Alter Ego»
Συνθέτες: Minus One, Τόμας Γκούσταφσον
Στιχουργοί: Minus One, Τόμας Γκούσταφσον
Ερμηνευτής: Minus One
Θέση: 21η

62ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Κίεβο (Ουκρανία)
Ημερομηνία: 13 Μαΐου 2017
Συμμετέχουσες χώρες: 42
Νικητής: Σαλβαντόρ Σαμπράλ
Τραγούδι: «Amar Pelos Dois» («Αγάπη για δύο»)
Χώρα: Πορτογαλία
Ελλαδική Συμμετοχή: «This is Love»
Συνθέτης: Δημήτρης Κοντόπουλος
Στιχουργοί: Ρώμη Παπαδέα και Τζον Μπάλαρντ
Ερμηνεύτρια: Demy
Θέση: 19η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Gravity»
Συνθέτης: Τόμας Γκούσταφσον
Στιχουργός: Τόμας Γκούσταφσον
Ερμηνευτής: Hovig
Θέση: 21η

63ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Λισαβόνα (Πορτογαλία)
Ημερομηνία: 12 Μαΐου 2018
Συμμετέχουσες χώρες: 43
Νικήτρια: Νέτα
Τραγούδι: «Toy»
Χώρα: Ισραήλ
Ελλαδική Συμμετοχή: «Όνειρό μου»
Συνθέτες: Γιάννα Τερζή, Άρης Καλημέρης, Δημήτρης Σταματίου, Μιχάλης Παπαθανασίου
Στιχουργοί: Γιάννα Τερζή, Άρης Καλημέρης, Δημήτρης Σταματίου, Μιχάλης Παπαθανασίου
Ερμηνεύτρια: Γιάννα Τερζή
Θέση: Δεν πέρασε στον τελικό.
Κυπριακή Συμμετοχή: «Fuego»
Συνθέτες: Άλεξ Παπακωνσταντίνου, Τζεράλντο Σαντέλ, Βίκτορ Σβένσον, Άντερς Βρέτοφ, Ντίντρικ
Στιχουργοί: Άλεξ Παπακωνσταντίνου, Τζεράλντο Σαντέλ, Βίκτορ Σβένσον, Άντερς Βρέτοφ, Ντίντρικ
Ερμηνεύτρια: Ελένη Φουρέιρα
Θέση:

64ος Διαγωνισμός

Τόπος διεξαγωγής: Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Ημερομηνία: 18 Μαΐου 2019
Συμμετέχουσες χώρες: 41
Νικητής: Ντάνκαν Λόρενς
Τραγούδι: «Arcade»
Χώρα: Ολλανδία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Better Love»
Συνθέτες: Κατερίνα Ντούσκα, Ντέιβιντ Σνέντον
Στιχουργοί: Leon of Athens, Ντέιβιντ Σνέντον, Κατερίνα Ντούσκα
Ερμηνεύτρια: Κατερίνα Ντούσκα
Θέση: 21η
Κυπριακή Συμμετοχή: «Replay»
Συνθέτες: Άλεξ Παπακωνσταντίνου,Τζεράλντο Σαντέλλ, Βίκτωρ Σβένσσον, Άλμπιν Νέντλερ, Κρίστοφερ Φόγκελμαρκ
Στιχουργοί: Άλεξ Παπακωνσταντίνου, Tζεράλντο Σαντέλλ, Βίκτωρ Σβένσσον, Άλμπιν Νέντλερ, Κρίστοφερ Φόγκελμαρκ
Ερμηνεύτρια: Τάμτα
Θέση: 15η

65ος Διαγωνισμός

Ο 65ος διαγωνισμός του 2020 που επρόκειτο να διεξαχθεί στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας στις 16 Μαΐου, ματαιώθηκε λόγω της πανδημίας του covid-19.

Τόπος διεξαγωγής: Ρότερνταμ (Ολλανδία)
Ημερομηνία: 22 Μαΐου 2021 (Τελικός)
Συμμετέχουσες χώρες: 39
Νικητής:

Måneskin

Τραγούδι:

Zitti e buoni

Χώρα: Ιταλία
Ελλαδική Συμμετοχή: «Last Dance»
Συνθέτες: Δημήτρης Κοντόπουλος, ARCADE, Σάρον Βον
Στιχουργοί: Δημήτρης Κοντόπουλος, ARCADE, Σάρον Βον
Ερμηνεύτρια: Stefania (Στεφανία Λυμπερακάκη)
Θέση: 10η
Κυπριακή Συμμετοχή: «El Diablo»
Συνθέτες: Τζίμι Θόρνφελντ, Λόρελ Μπάρκερ, Όξα, Tόμας Στένγκααρντ
Στιχουργοί: Τζίμι Θόρνφελντ, Λόρελ Μπάρκερ, Όξα, Tόμας Στένγκααρντ
Ερμηνεύτρια: Έλενα Τσαγκρινού
Θέση: 16η

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ EMAIL ΣΑΣ

Εγγραφείτε στο Newsletter μας για να λαμβάνετε κάθε μέρα στο email σας τα σημαντικότερα άρθρα του «Σαν Σήμερα .gr»


ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΜΕΛΟΥΣ

premium Γίνε συνδρομητής με μόλις 3 € / μήνα, στήριξε τον αγαπημένο σου ιστότοπο
και απόλαυσε premium περιεχόμενο, χωρίς διαφημίσεις!

ΜΑΘΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ